Pilniki endodontyczne

Pilniki endodontyczne

Pilniki endodontyczne

Pilniki endodontyczne, nazywaliśmy też pilnikami ręcznymi Endo. w zasadzie obejmuje pliki K, pliki H, rozwiertaki, wtyczki, speardery, ETC.  

Pilniki ręczne mogą zapewniać wrażenia dotykowe podczas czyszczenia lub kształtowania kanałów korzeniowych. Pozwala to dentystom wyczuć zmiany oporu lub kątowania, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o skrzywieniu, zwapnieniu i / lub zmianach anatomicznych, w których dwuwymiarowe zdjęcia rentgenowskie nie zawsze mogą zostać zidentyfikowane. Informacje te mogą pomóc w określeniu strategii lub uniknąć komplikacji przed przejściem na instrumenty obrotowe. w dalszej części chcielibyśmy przedstawić  

K   pliki i K-Flex

Najnowocześniejsze pilniki typu K składają się ze skręconych kwadratów ze stopu stali nierdzewnej. Plik K-flex różni się tym, że ma przekrój romboidalny i ma większą elastyczność w porównaniu do zwykłych plików K.

 

Pilniki endodontyczne

C-   pliki

Pliki C są sztywniejsze niż pliki K i są zalecane w przypadku kanałów zwapnionych i zakrzywionych i wąskich.

Dostępnych jest wiele plików niklowo-tytanowych. Pliki mogą być używane w systemach obrotowych lub ręcznie w celu uzyskania wyższego poziomu kontroli.

Techniki użytkowania:

Obejrzyj technikę nawijania i archiwizacji obwodowej

Wykorzystanie pilnika w ruchu do przodu i do tyłu, jakby nawijanie zegarka, z niewielkim naciskiem wierzchołkowym. Pozwala to plikowi skutecznie oczyścić zębinę kanałową, przesuwając się powoli kanałem.

W przypadku pilników typu K, gdy pilnik osiągnie pożądaną długość roboczą, na obwodzie kanału stosuje się popychanie i ciągnięcie, jednocześnie utrzymując kontakt ze ścianą kanału na wylocie, aby zminimalizować apatyczne zablokowanie gruzu.

Technika zrównoważonej siły

Jest to najczęściej stosowana technika i szczególnie dobra do pracy z zakrzywionymi kanałami

Pilniki endodontyczne stosowane w tej technice muszą być nowatorskie i elastyczne. pilnik jest obracany o 60 stopni w kanale, gdy wyczuwalny jest niewielki opór. pilnik jest następnie obracany o 360 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby podnieść zębinę w rowkach wykonanych podczas pierwszego obrotu. należy to zrobić nie więcej niż trzy razy, zanim plik zostanie usunięty i oczyszczony, a system kanałów nawadniany przed ponownym założeniem.

Pliki H.

Przekrój pliku Hedstrom składa się z ciągłej sekwencji stożków. Są bardzo ostre z ostrzem tnącym. Ich zastosowanie w sposób push-pull powoduje wysoki stopień oczyszczenia podczas usuwania z kanału korzeniowego. Nie należy ich obracać o więcej niż 30 stopni, ponieważ są wąskie i podatne na pękanie. Służą również do usuwania materiałów wypełniających kanały korzeniowe, np. gutaperka podczas wtórnego leczenia kanałowego.

Endodontyczne pilniki ręczne - Broszki z kolcami

Plik ten służy do usuwania tkanki miazgi (ekstirpacja) podczas leczenia kanałowego. Na pilniku znajdują się ostre zadziory, które wbijają się w miazgę i usuwają ją skutecznie. Te pliki nie są używane do kształtowania RCS. pilniki endodontyczne

contact us